Styl Japandi – japońsko-skandynawski romans

Styl Japandi – japońsko-skandynawski romans

Na pozór może się wydawać, że Japonia i Skandynawia nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jak się jednak okazuje w dziedzinie projektowania są sobie zaskakująco bliskie. Nikogo nie powinien więc dziwić nowy trend, łączący te z pozoru dwa odległe światy. Niepowtarzalne i wyjątkowe cechy stylu Japandi to zamiłowanie do prostoty, szacunek dla rzemieślniczego kunsztu oraz czysta i minimalistyczna, a jednocześnie ciepła i przytulna atmosfera. Można powiedzieć, że Japandi to sztuka funkcjonalnego projektowania, z naciskiem na sztukę. Wykorzystuje uwielbiany na całym świecie funkcjonalny skandynawski styl i łączy go z Zen, kompaktową i niezwykle artystyczną japońską estetyką. Nic więc dziwnego, że tak oryginalny romans dwóch kultur zyskuje coraz więcej sympatyków.

 Co to jest Japandi?

Skandynawska funkcjonalność i japoński rustykalny minimalizm kreują poczucie obcowania ze sztuką, naturą i kojącą prostotą. Ta niezwykła kombinacja tworzy idealne połączenie funkcji i formy, skupiając się na czystych liniach, jasnych przestrzeniach i delikatnych paletach barw.

 

Japandi koncentruje się na minimalistycznych projektach, które wyłaniają kwintesencję estetyki, a jednocześnie są wysoce funkcjonalne. Aranżacja w stylu Japandi jest oszczędna, ascetyczna, lecz doskonale przemyślana w każdym calu. Style te zgodnie z koncepcją japońską charakteryzuje uwielbienie do wartościowego rzemiosła. Jakość i ręczne wykonanie są tu szczególnie istotne. W japońskim wnętrzu nie ma miejsca na byle jakie przedmioty, pochodzące z masowej produkcji. Ważną cechą Japandi jest także troska o zrównoważony rozwój. Obecność naturalnych materiałów i prostego wzornictwa tworzy ekologiczną aranżację, której poszukuje coraz więcej osób.

Przeciwieństwa, które się uzupełniają

Jeśli znasz styl skandynawski, na pewno nie jest Ci obce pojęcie „Hygge”. Duńska koncepcja szczęścia, przytulności i komfortu, która w ostatnich latach stałą się bardzo popularna niemal na całym świecie. Hygge opiera się na założeniu, że dom powinien być przytulnym, nastrojowym sanktuarium, podczas gdy wnętrza japońskie znane są ze stylu wabi sabi, wyjątkowego i uderzającego wyglądu, który odnajduje piękno w niedoskonałości.

 

Japandi jest zatem prawdziwym mariażem designu. Styl japoński i skandynawski doskonale ze sobą współgrają, ponieważ oba są zakorzenione w uniwersalnym minimalizmie. Natomiast różnice przyciągają się i uzupełniają tworząc styl swobodny, wygodny, choć wyrafinowany. Elegancja japońskich wnętrz wchodzi w dialog z rustykalnym klimatem nordyckim. Bogatsze, choć dyskretne, kolory japońskiego wzornictwa ocieplają surowe elementy skandynawskich aranżacji.

Aranżacja sypialni w stylu Japandi?

 

Naturalne materiały

 

Aby zaprojektować swoją sypialnię w autentycznym stylu Japandi, należy zastosować wyłącznie naturalne materiały. Podłoga z drewna lub betonu, drewniane meble, teksturowana pościel, meble rattanowe lub z trzciny, ceramika to surowce, które dodają przestrzeni głębi i wyjątkowego charakteru.

 

Neutralne kolory i odcienie ziemi

 

Zarówno styl skandynawski, jak i japoński styl Zen skłaniają się w większości do stosowania neutralnej palety kolorów. Podczas gdy styl skandynawski wykorzystuje głównie jasne barwy, japoński zen operuje również ciemniejszymi kolorami ziemi. Większość z tych barw jest raczej stonowana i nieprzesycona. Dobrym wyborem są rdzawe czerwienie, oliwkowa zieleń czy szarości. Kolory obu stylów doskonale ze sobą współgrają, tworząc spójną i harmonijną całość.

 

Połączenie stylu, funkcjonalności i komfortu

 

Styl japandi to nie tylko niezwykła estetyka, ale przede wszystkim połączenie stylu, funkcjonalności i komfortu. Tutaj dużą rolę odgrywa skandynawski hygge, który czyni z domu najprzyjemniejsze miejsce na ziemi. Ten niezwykły duet dwóch kultur tworzy przestrzeń wysoce funkcjonalną, a jednocześnie pełną domowego ciepła i piękna, dlatego Japandi często wybierane jest do aranżacji sypialni – przestrzeni, w której piękno i komfort odgrywają główną rolę. 

 

Piękno rzemiosła

 

W aranżacjach Japandi istotny jest wspomniany wcześniej styl wabi-sabi, który polega na dostrzeganiu piękna w przedmiotach niedoskonałych. Dotyczy to również wystroju sypialni. Kiedy wybierasz dzieła sztuki, ceramikę czy meble, pamiętaj, że nie muszą być nieskazitelne. Niedoskonałe, ręcznie wykonane elementy dodadzą Twojej sypialni szczyptę niezwykłości. Jest wiele miejsc, w których można znaleźć prawdziwe perełki rękodzieła. Pchli targ, lokalny folwark czy małe sklepiki artystów i rzemieślników bywają prawdziwą skarbnicą wartościowych przedmiotów. Szukaj przedmiotów, które przetrwają próbę czasu i będą pracować z Twoim wystrojem przez wiele lat. To świetne antidotum na kulturę jednorazowego użytku, która od dawna doskwiera ludzkości. 

 

Okiełznaj chaos i nieporządek

 

Pamiętaj, aby w sypialni utrzymać ład i harmonię, które są kluczem do osiągnięcia stylu Japandi. Zadbaj o czystą i otwartą przestrzeń. Nie zagracaj jej! Unikaj ostrych, zimnych materiałów, takich jak plastik lub metal. Zderzają się one z ciepłymi, naturalnymi teksturami stylu Japandi.

 

Ekskluzywne łóżko z drewna czereśniowego 

 

Wybieraj meble o prostych, czystych liniach. Skup się na jakości, ważne, aby były ponadczasowe i wykonane z rzemieślniczym pietyzmem Jedyny w swoim rodzaju charakter litego drewna oraz jego nieprzeciętne piękno i klasa wiedzie prym zarówno w japońskich jak i skandynawskich wnętrzach. Nie ma się co dziwić, w końcu drewno to surowiec szlachetny, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W koncepcję sypialni Japandi doskonale wpisze się ekskluzywne łóżko z drewna czereśniowego. Lewitujące nisko nad ziemią stwarza nieodparte wrażenie nieważkości. Doskonała geometria wyrażona w prostych liniach kreuje ponadczasową elegancję tak istotną w stylu Japandi.