Styl skandynawski – proste życie w harmonii

 Styl skandynawski – proste życie w harmonii

Skandynawski design reprezentuje filozofię projektowania, która charakteryzuje się funkcjonalnością, prostotą i czystymi liniami. Zgodnie z jej zasadami, człowiek powinien pozostawać w harmonii ze swoim otoczeniem, a wszystkie przedmioty użytkowe mają być wykonane tak, aby były trwałe i nie musiały być stale wymieniane na nowe. Styl skandynawski jest ściśle połączony ze sztuką dobrego życia – hygge – która promuje proste, przytulne środowisko domowe sprzyjając poczuciu szczęścia i relaksu.

Historia skandynawskiego wzornictwa

Wszystko zaczęło się ponad 100 lat temu od szwedzkiego architekta i malarza Carla Larssona, który na swoich obrazach przedstawiał między innymi wnętrze własnego domu – jasne, rozświetlone, emanujące harmonią i spokojem, urządzone zgoła inaczej niż wówczas praktykowano. Artysta pragnął w ten sposób rozjaśnić dość ponury klimat panujący w Europie północnej. Co ciekawe artysta, choć dziś uznany jest za prekursora stylu skandynawskiego, początkowo nie zdobył wielu sympatyków w Szwecji.

 

Minimalistyczny styl skandynawskiego wzornictwa inspirowany modernizmem szkoły Bauhaus zaczął pojawiać się w latach 30-tych XX wieku w pięciu krajach nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Sam termin "skandynawski design" wziął się od objazdowej wystawy o tej samej nazwie, która w latach 50-tych przemierzała Stany Zjednoczone i Kanadę zyskując dużą popularność za Oceanem.

Skandynawski minimalizm

Filozofia skandynawskiego minimalizmu kładła nacisk na czyste linie i proste projekty inspirowane naturą i tamtejszym klimatem. Promowała również ideę demokratyzacji designu, której pierwszym propagatorem był Gregor Paulsson – dyrektor Szwedzkiego Stowarzyszenia Rękodzieła. Polegała ona na zrównoważonej produkcji wysokojakościowych mebli i przedmiotów przystępnych cenowo i łatwo dostępnych dla ludzi ze wszystkich środowisk. 

 

Głównym celem skandynawskiego wzornictwa miała być poprawa jakości i komfortu życia codziennego. Aby to osiągnąć, projektanci skupili się na stylu aranżacji wnętrz z wykorzystaniem naturalnych materiałów – kamienia, skóry, konopi i przede wszystkim drewna. W przestrzeniach mieszkalnych dużą rolę zaczęło odgrywać zastosowanie ciepłego oświetlenia, przyjemnych dla zmysłów tekstyliów, akcesoriów i innych przyjaznych dla człowieka przedmiotów codziennego użytku.

Wybitne postaci skandynawskiego designu

W złotym okresie skandynawskiego wzornictwa, trwającym od lat 30-tych do 70-tych XX wieku, działało wielu znakomitych projektantów mebli, którzy wywarli ogromny wpływ na świat designu. Wybitni skandynawscy twórcy, których innowacyjne koncepcje pozostają wiecznie żywe, to między innymi Alvar Aalto, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Borge Mogensen, Verner Panton, Hans J. Wegner i Maija Isola. Wystarczy wziąć do ręki dowolną książkę na temat skandynawskiego lub nordyckiego wzornictwa i architektury, a projektanci ci z pewnością zostaną w niej odnotowani, bo to właśnie im zawdzięczamy design oparty prostocie, funkcjonalności i niezawodności, ale jednocześnie wnoszący do życia radość i przyjemność użytkowania.

 Trendy w skandynawskim wzornictwie

 

Podłogi

 

Dywany od ściany do ściany nigdy nie stały się popularne w krajach skandynawskich. We wnętrzach zazwyczaj dominują drewniane podłogi w jasnych odcieniach. Jeśli używane są dywany, to zazwyczaj ograniczone do dywanów obszarowych.

 

Powierzchnie wewnętrzne

 

Ciepłe drewno jest często używane na ścianach, sufitach, szafkach i meblach. Preferowane są odcienie drewna tekowego i dębowego. Jeśli używana jest sosna, często jest ona szarzona specjalnym olejem, który redukuje żółte odcienie drewna.

 

Materiały przyjazne dla środowiska

 

Skandynawskie zasady projektowania promują domy przyjazne środowisku, do których budowy wykorzystuje się organiczne, odpowiedzialnie pozyskiwane, zrównoważone materiały potrzebne do wykończenia podłóg, ścian, elewacji i pokryć dachowych.

 

Kolory

 

Białe ściany oraz chłodne niebieskie i szare tekstylia to charakterystyczne barwy stylu. W niektórych domach można znaleźć również jaskrawe akcenty kolorystyczne, na przykład żółty lub pomarańczowy, pojawiające się w tkaninach lub dywanach.

 

Akcesoria

 

Ten minimalistyczny styl promuje filozofię projektowania "mniej znaczy więcej". Akcesoria są zazwyczaj ograniczone, aby stworzyć mniejszy bałagan i ograniczyć wizualne rozpraszacze.

 

Kominki

 

Skandynawskie zimy są srogie, więc większość domów posiada duże kominki, aby zapewnić odpowiednie ciepło. Projekty kominków są zazwyczaj proste, ale często ozdobione pięknymi kaflami.

 

Łóżka

 

Skandynawskie łóżka są synonimem komfortu i funkcjonalności. Lite drewno, minimalistyczne wzornictwo, miękkie wygodne zagłówki, tapicerowane przyjemnymi tkaninami tworzą mebel rodem z eleganckiego wnętrza szwedzkiej sypialni, w której prostota i przyjemność relaksu wiodą prym. Świetnym przykładem mebla w stylu skandynawskim jest drewniane łóżko Smooth. Solidna rama, wygodne wezgłowie i delikatna geometria urzeczywistniają naczelne cechy stylu scandi.