Sypialnia w stylu Zen – designerskie łóżko i minimalizm

Sypialnia w stylu Zen – designerskie łóżko i minimalizm

Japończycy słusznie uważają, że dom powinien być miejscem wyciszenia i równowagi, dlatego tak wielką wagę przykładają do aranżacji wnętrz, w których króluje minimalizm, ład i harmonia – sprzymierzeńcy spokojnych stanów ciała i ducha. Jeśli szukasz pomysłu na sypialnię, która będzie dla Ciebie oazą wytchnienia i przyjemności bycia, postaw na aranżację w duchu Zen, a wszechogarniające uczucie spokoju, opanowania i odprężenia będzie na wyciągnięcie dłoni. Zen oznacza cichą medytację – czyli stan, w którym człowiek uwalnia się od wszelkich ciężarów codzienności, aby uzyskać spokój ciała i świeżość umysłu. Czy właśnie nie o tym marzymy w sypialni?

 

Sypialnia to szczególna przestrzeń w każdym domu, bezpieczna przystań odpoczynku, regeneracji i przyjemności. Nic tak nie przynosi ulgi zmęczonemu ciału i umysłowi jak relaks i spokojny sen we własnym łóżku, w otuleniu ulubionej miękkiej pościeli. Jednak warto pamiętać, że nie każdy wystrój sprzyja wyciszeniu. Przepych, zagracenie, sztuczne materiały, niekomfortowe łóżko, pobudzające kolory, nadmiar urządzeń elektronicznych to elementy, które w ogóle nie powinny mieć wstępu do sypialni. 

Zasady aranżacji wnętrza sypialni w duchu Zen 

Aby osiągnąć japońską harmonię w sypialnianej przestrzeni trzeba trzymać się kilku drogowskazów, które doprowadzą nas do intymnej strefy ciszy i odprężenia. 

 

Pryncypalną regułą japońskiego wnętrza jest wprost ekstremalna prostota i czysta estetyka. To na niej opiera się cała sztuka urządzania domowej przestrzeni. Wszelkiemu zagraceniu mówimy stanowcze nie. Dziesiątki niepotrzebnych bibelotów tylko wprowadzają estetyczny chaos, rozpraszają myśli i przeszkadzają odprężeniu. Podążaj za myślą „minimum dekoracji, maksimum przestrzeni”. Wystarczy kilka przedmiotów – wysublimowanych, dyskretnych i łagodnych w odbiorze. Prosta ceramiczna donica z soczyście zielonym kwiatem, obraz olejny powieszony na ścianie, designerski minimalistyczny stolik albo nowoczesna, prosta lampa stojąca, roztaczająca ciepłe światło. Nie zapomnij, że w grę wchodzą tylko naturalne materiały – lite drewno, kamień, len, bambus – które akcentują bliskość świata przyrody.

 

Stosuj kolory ziemi. Naturalne barwy pomagają uzyskać wewnętrzy spokój i ukoić zmęczone zmysły. Odcienie szarości, przełamana biel, brązy, stonowana zieleń – to paleta matki natury, która wprowadza do wnętrza przytulną, spokojną atmosferę. Szczególnie korzystne są barwy drewna i jego niepowtarzalne usłojenie. To kolory wybrane przez samą naturę, ich piękno znakomicie eksponuje designerskie łóżko Pool, którego forma na myśl przywodzi oryginalny japoński Futon. Zrezygnuj z krzykliwych akcentów, jaskrawych, niespokojnych barw, zaprzeczających wyciszeniu.

 

Nie zapomnij o roślinach doniczkowych! Świetnie oczyszczają powietrze i wzmagają poczucie bliskości z naturą. Oczy uwielbiają soczystą zieleń liści. Możesz wybrać rozmaite aranżacje, które ożywią wnętrze – drzewka Bonsai, orchidee, ikebany czy kwiaty wiszące.

Minimalistyczne łóżko w stylu Zen

A teraz skupmy się na meritum, sercu sypialni, azylu dla ciała i ducha – łóżku. We wnętrzu w stylu Zen dominują proste ascetyczne formy i poziome linie współgrające z horyzontalną pozycją ciała podczas odpoczynku. Japońskie łóżka są niskie, podobnie jak szafki nocne czy stoliki. Powściągliwa, surowa geometria, od której emanuje ład i czystość estetyki, w połączeniu z litym drewnem to naczelne zasady japońskich mebli. Śmiało można powiedzieć, że na tym samym fundamencie opiera się kwintesencja nowoczesnego wzornictwa. Designerska perełka – niepowtarzalne łóżko Mood, które lewituje i odpręża niczym medytacja, doskonale odnajdzie się w japońskiej aranżacji wnętrza.