Maksymalizm we wnętrzach – więcej znaczy więcej

Maksymalizm we wnętrzach – więcej znaczy więcej

Nurt, który kiedyś dotyczył muzyki, sztuk wizualnych czy literatury, obecnie rozszerzył się na świat projektowania wnętrz. Powszechnym, choć błędnym przekonaniem jest to, że maksymalizm zachęca do gromadzenia przedmiotów i przepełniania nimi pomieszczeń. Chociaż faktycznie jest związany z ideą nadmiaru, to jednak nie chodzi tu o bezmyślne zbieractwo i bałagan. Maksymalistyczne wnętrza, wbrew pozorom, są przemyślane w każdym calu. Liczne wzory, odważne tapety, misterne detale graficzne i jedyne w swoim rodzaju, oryginalne, rzucające się w oczy przedmioty stanowią kwintesencję stylu.

Zaczęło się od Wiktorianów

 

Chociaż dziś jawi się jako coś nowego, to tak naprawdę wcale nie jest tworem współczesności wykreowanym jako opozycja do minimalizmu. Maksymalizm istnieje bowiem od dziesięcioleci, zaczynając od Wiktorianów, którzy słynęli z umiłowania do kolekcjonowania wykwintnych przedmiotów, ciężkiej tapicerki, bogatych kolorów i dekoracji. W XX wieku do rozwoju stylu przyczyniły się wielkie damy, a szczególnie legenda architektury wnętrz – słynna Madeleine Castaing. Jej fascynacja eklektycznymi meblami i odważnym mieszaniem kolorów oraz wzorów pomogły utorować drogę nowoczesnemu maksymalizmowi.

maksymalistyczne eksperymenty

O ile stonowany, harmonijny, oszczędny w wyrazie minimalizm opiera się na zasadzie „mniej znaczy więcej”, o tyle maksymalizm staje na drugim biegunie – wykorzystując przestrzeń w jak najśmielszy sposób, nie opierając się na żadnych ustalonych regułach. W maksymalistycznych przestrzeniach dominują odważne kolory, artystyczny nieład, kompozycje zupełnie nieoczywistych elementów i zdumiewające kontrasty. To styl, który pozwala na wykorzystanie najbardziej osobistych koncepcji oraz eksperymentowanie ze strukturą, barwą, wzorem i sztuką. Można śmiało stwierdzić, że maksymalizm jest współczesnym eklektyzmem.

 

Na granicy chaosu

Wnętrza maksymalistyczne to doskonały wybór dla osób kreatywnych, sentymentalnych, kolekcjonerów niezwykłych staroci, amatorów niespotykanych przedmiotów i miłośników cennych pamiątek, które przywołują niezwykłe wspomnienia i historię. Maksymalizm jest stylem osobistym, który wyraża osobowość i manifestuje temperament domowników. Jest daleki od ascetycznych form i ograniczania się do czystych linii i minimalistycznej estetyki. Nie oznacza to jednak, że buduje bezsensowny chaos i bałagan. Wprost przeciwnie – aranżacja jest spójna, logiczna, a każdy mebel czy element dekoracji jest starannie dobrany, wyszukany i ma ponadczasową wartość.

 

Nowoczesna aranżacja maksymalistycznych wnętrz często interpretowana jest jako koncepcja na granicy chaosu i pretensjonalności. A to za sprawą wzorzystych tapet na większości ścian, często w odważne motywy zwierzęce czy botaniczne, ciężkich zasłon, które harmonizują ze skarbnicą sztuki i nietuzinkowych przedmiotów. Mimo eklektycznego, śmiałego, momentami szalonego charakteru aranżacji, jest ona okiełznana i daleka od kiczu. Maksymalizm celebruje wolność wyrażania siebie i radość z wnętrza wypełnionego kolorem, wzorem i życiem.

główne cechy maksymalistycznych wnętrz

Choć maksymalizm to nurt, którego nie sposób zdefiniować kilkoma prostymi zdaniami, to jednak można skupić się na jego charakterystycznych cechach mogących posłużyć jako luźne wskazówki przydatne w aranżowaniu wnętrza.

  • Powtarzające się wzory w nadrukach, takich jak motywy kwiatowe, abstrakcyjne i zwierzęce
  • Bogate, odważne kolory, nawet jaskrawe
  • Śmiałe użycie tapet z motywami zwierzęcymi (słynne gepardy), botanicznymi czy geometrycznymi
  • Miszmasz tekstur, wzorów, barw i faktur
  • Zestawianie kontrastowych materiałów, surowców i przedmiotów
  • Ekspozycja starannie wyselekcjonowanych przedmiotów takich jak książki, posągi, dzieła sztuki itp.
  • Odważne mieszanie stylów
  • Wyraziste designerskie i eklektyczne meble

Czy w maksymalistycznej sypialni jest miejsce na minimalistyczne łóżko?

Bez wątpienia! Jak wiadomo maksymalizm niczego nie zabrania, na pierwszym planie stawia indywidualne preferencje domowników. Poza tym jest stylem eklektycznym, który sprawnie komponuje elementy pochodzące z najrozmaitszych nurtów. Jedno jest pewne – w maksymalistycznej sypialni łóżko powinno być duże, komfortowe, o ponadczasowej formie – zupełnie takie jak drewniane łóżko Mood, wnoszące do wnętrza wyrazistą i wyrafinowaną elegancję. Naturalny kolor i niepowtarzalna struktura litego drewna oraz nowoczesne wzornictwo doskonale odnajdą się w maksymalistycznej sypialnianej przestrzeni.