Wnętrza w stylu balijskim – egzotyczny luksus we własnym domu

Wnętrza w stylu balijskim – egzotyczny luksus we własnym domu

Są takie miejsca na ziemi, które kojarzą się z rajem. Bez wątpienia jednym z nich jest egzotyczne Bali – wyspa bogów słynąca z tropikalnych lasów, bajecznych plaż, niezwykłego folkloru i sztuki. Raz ujrzawszy tak wielkie piękno, ciężko o nim zapomnieć, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie własnego domu w stylu balijskim.

Inspiracje czerpane z piękna przyrody

Aranżacja w duchu Bali opiera się na wykorzystaniu dzikiej zieleni, soczystych kolorów flory tropikalnej wyspy oraz naturalnych materiałów – drewna, wikliny, ceramiki, juty, bambusa, kamienia czy traw, tworząc spektakularne, bliskie naturze i niezwykle przytulne wnętrza. Trend balijski stawia na prostotę i harmonię, które równoważą żywiołowe, egzotyczne akcenty.

 

 

Ten rodzaj aranżacji jest bliski organicznym i ekologicznym koncepcjom wystroju wnętrz. Balijczycy uprawiają bowiem rzemiosło w oparciu o odpowiedzialne pozyskiwanie naturalnych surowców, aby nie naruszyć ich cennego ekosystemu. Każde wnętrze w stylu Bali czerpie inspirację z bogactwa przyrody. Kształty, wzory, kolory i obfita roślinność pozwala czuć bliskość z naturą, co sprzyja dobremu samopoczuciu i uzyskaniu wewnętrznej równowagi.

 

Atmosfera w przestrzeniach urządzonych w duchu balijskim emanuje ciepłem i daje poczucie niekończącego się lata, nawet gdy za oknem aura przypomina o zupełnie innej porze roku. Paleta barw, struktura mebli oraz tkanin i każdy inny, nawet najmniejszy szczegół wystroju ma sprzyjać autentycznemu klimatowi balijskiej hacjendy.

 

Jasne przestrzenie i subtelne kolory

Szczególnie istotną rolę we wnętrzu odgrywają duże okna, które wpuszczają do środka mnóstwo naturalnego światła oraz ciepłe promienie słońca. Absolutnie zabronione są wszelkie ciężkie, przyciemniające zasłony. Okna powinny być jedynie delikatnie okraszone przewiewną, jasną tkaniną, która kojarzy się z drewnianą altaną z trzcinowym dachem i tańczącymi na ciepłym wietrze cienkimi zasłonami.

 

Kolory stosowane w domach na Bali są ciepłe, stonowane, uspokajające, doskonale harmonizujące z otoczeniem – nie dominują. Subtelne akcenty morskiej zieleni, błękitu, słonecznej żółci, delikatnej pomarańczy czy złota pojawiają się tylko gdzieniegdzie, dodając pomieszczeniom szyku i odrobiny luksusu. Ściany i sufity są śnieżnobiałe, natomiast podłogi – ciemniejsze, zwykle drewniane lub pokryte mozaiką.

 

 

Balijskie domy i mieszkania są otwarte, przestronne i niezwykle jasne. Tworzą jedną zintegrowaną całość z tarasem i ogrodem. Lekkości i przejrzystości dodają wnętrzu ażurowe meble i abażury. Całość aranżacji przywodzi na myśl poczucie wolności, spokoju i wytchnienia – dokładnie te same uczucia, które wyzwala beztroski odpoczynek na tropikalnej plaży

Natura, prostota i rzemiosło

Kwintesencją Bali jest bujna roślinność – począwszy od soczystej, żywej zielenie liści, skończywszy na wielobarwnych kwiatach, dlatego nie może ich również zabraknąć we wnętrzu. Rośliny wpływają kojąco na zmęczone zmysły, oczyszczają powietrze i budują spektakularny egzotyczny klimat. Najlepiej prezentują się duże liście, pnącza i kwiaty wiszące. Zamiast doniczek można użyć plecionych koszy albo pójść o krok dalej, inwestując w żywą ścianę!

 

Balijskie przestrzenie wnętrz niczym nie przytłaczają, są lekkie, proste, subtelne i przytulne. Finezję podkreślają ażurowe, komfortowe meble wykonane z drewna tekowego, rattanu czy wikliny oraz pozostałe elementy wystroju – pleciona rama lustra, rattanowa lampa podłogowa, abażury i lampiony wykonane z wikliny.

 

 

Bali słynie z wysokiej jakości rzemiosła, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie od setek lat. Na wyspie wykorzystuje się dostępne w tamtejszym otoczeniu naturalne surowce, tworząc z nich prawdziwe dzieła sztuki. Wiele z nich jest bogato nasyconych duchowością – motywami buddyjskimi i hinduskimi – roztaczającymi nieco mistycznej aury. To powszechne akcenty w balijskich domach. W przestrzeni mieszkalnej nie może zabraknąć ręcznie wykonanych elementów dekoracyjnych w postaci ceramicznych mis, makramów, bambusowych koszy czy niespotykanych dekoracji z trawy morskiej. Rzecz jasna umiar jest tu niezbędny!

Drewniane łóżko z baldachimem

Bez wątpienia najłatwiej jest wykreować balijski klimat w sypialni. Wystarczy pomyśleć o kojących, ciepłych nocach spędzonych w komfortowym łóżku ze zwiewną moskitierą, przez który przedostaje się światło księżyca – ta romantyczna aura natychmiast odpręża oraz wyzwala błogość i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego podczas urządzania sypialni w stylu Bali nie można zapomnieć o baldachimie lub zawieszeniu choć lekkich tkanin zwisających nad łóżkiem. Aranżację dopełni pleciony parawan i okrągły jutowy dywan. Łóżko natomiast musi być komfortowe, koniecznie wykonane z naturalnych materiałów. Jasne lite drewno idealnie wpisze się w balijską estetykę. Łóżko Nuvola – wabi przytulnością i miękkością. Obiecuje przyjemne noce i poranki, zupełnie jak wakacje na Bali. Miękka, naturalna, biała pościel, która otula ciało i pozwala na błogi sen, do tego kilka jasnych wykonanych na szydełku poduszek przypominających egzotyczne makramy oraz pokaźne rośliny doniczkowe – to wszystko sprawi, że każda noc będzie jak krótki pobyt na rajskiej wyspie.