Styl Hamptons czyli nadmorski luksus we własnym domu

 Styl Hamptons czyli nadmorski luksus we własnym domu

Hamptons to nadmorski kurort znajdujący się na Long Island w Stanach Zjednoczonych. Słynie on z piaszczystych plaż i dyskretnego, ale zauważalnego luksusu. Esencją tego stylu są nadmorskie krajobrazy, stonowane barwy – błękit wody, odcienie piasku, biel morskiej piany, brązy zaczerpnięte z trawionego solą drewna – tzw. driftwood – czyli kawałki drewna wyrzucone na brzeg, wypłukane oraz wygładzone słoną wodą, naturalne materiały takie jak drewno, kamień, wiklina, trawa morska czy len, a także proste, klasyczne formy, miękkie linie, symetria, wszechobecne naturalne światło i przestrzeń – dużo przestrzeni.

Spokojne barwy czerpane z natury

Wnętrza inspirowane Hamptons utrzymane są w przytłumionych barwach zaczerpniętych z natury. Baza jest zwykle śnieżnobiała, dzięki temu pokoje wydają się bardziej przestronne. Można ją śmiało łączyć z kolorami nawiązującymi do nadmorskiego piasku – różnymi odcieniami beżu, kością słoniową, kremową bielą, a także naturalnym brązem drewna oraz błękitem, który dodaje przestrzeni nadmorskiego klimatu. Jest on jednak zwykle wykorzystywany w dekoracjach i dodatkach jako akcent. Aby do wnętrza wprowadzić odrobinę luksusu, z którego bez wątpienia słynie Hamptons, warto postawić na złote lub srebrne rzeźby, ekskluzywne, szklane, drewniane lub porcelanowe lampy stołowe, wiszące, mosiężne żyrandole czy metalowe lampy kuchenne. Pomieszczeniom dobrze zrobi również krztyna koralowej czerwieni, która świetnie ożywi aranżację. Pamiętajmy o naturalnym świetle! Okna muszą być wyeksponowane, pozbawione nadmiernych, tłumiących promienie słońca zasłon.

Przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń

Przestrzeń pomaga wyeksponować aranżację pomieszczeń. Co więcej, jest swojego rodzaju odpowiedzią na główną inspirację stylu Hamptons, którymi są rozległe plaże i bezkresny ocean. Wszelkie nadmierne dodatki nie są mile widziane. Lepiej wybrać kilka dużych, efektownych elementów dekoracyjnych – błękitną ceramiczną lampę stołową albo duży złoty wazon, które doskonale odnajdą się w towarzystwie miękkiej sofy, jasnych tkanin i drewnianych mebli. Aby nie przytłoczyć przestrzeni, trzeba zrezygnować z krzykliwych akcentów – duży kolorowy dywan czy pstrokaty rzucający się w oczy fotel to elementy, które nie powinny znaleźć się w wnętrzu Hamptons. Mocne barwy należy zarezerwować dla subtelnych sezonowych dodatków – poduszek, zasłon czy koców, które można łatwo wymieniać. 

Drewniane meble w nadmorskich posiadłościach 

Styl Hamptons przepada za meblami z różnych epok, będącymi swego rodzaju eklektyczną mieszanką starego i nowego. Ale nie dajmy się zwariować i pamiętajmy o harmonii. Warto postawić na proste formy wykonane z ciemnego lub bielonego drewna.

 

Kolejnym ważnym elementem wnętrza są rozkładane sofy, obite lnianymi lub grubymi tkaninami oraz liczne komfortowe fotele – pikowane i w stylu Chesterfield. Jednak nie skórzane, lecz obite białą, kremową lub niebieską tapicerką

 

W jadalni wokół dużego kuchennego stołu znakomicie będą wyglądać krzesła z rattanu, wikliny lub litego drewna. Meble w stylu Hamptons powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania oraz wykorzystaniem szlachetnych materiałów: drewna, marmuru, metalu, wikliny czy lnu. Najlepiej wybierać modele wielkogabarytowe o ponadczasowym wzornictwie.

Dekoracje w stylu Hampotns 

Styl Hamptons wykorzystuje dużą ilość naturalnych materiałów, które dodają wnętrzu luksusu i elegancji, a zarazem sprawiają, że mieszkanie jest niezwykle przytulne. W pokojach powinny znaleźć się dekoracje rattanowe, wiklinowe kosze, jutowe lub wełniane akcenty, a także lniane tkaniny, bawełniane koce i kapy. 

 

Wygodne, ekskluzywne sofy w stylu Hamptons wieńczą miękkie narzuty i liczne poduszki w różnych rozmiarach i wzorach – kwiatowym lub geometrycznym. Do nadmorskiego wnętrza znakomicie pasują również elementy marynistyczne – wyrzucone przez morze konary drzew, liny, wzory marynarskie czy latarnie.

 

Nie zapomnijmy o naturalnej zieleni kwiatów. Figowce, palmy, paprocie i inne soczysto zielone rośliny doniczkowe będą pasować jak ulał. 

Sypialnia Hamptons

Sypialnia rodem z amerykańskiej nadmorskiej rezydencji to synonim wygody i luksusu. Skoncentrowana wokół bieli charakteryzuje się klasyczną elegancją oraz jasnym, lekkim i przewiewnym charakterem. Błękitne akcenty połączone z neutralnymi odcieniami drewnianego łóżka tworzą wrażenie bezkresu i otwartości. Bez wątpienia punktem centralnym pokoju jest łóżko. Styl Hamptons uwielbia duże, komfortowe i ekskluzywne łóżka z tapicerowanym wezgłowiem – klasyczne, miękkie i stylowe, zupełnie jak łóżko Boxspring. Najlepiej wypadnie gruba jasna tkanina tapicerki, jednokolorowa lub w dużą kratę.