Beton w przestrzeniach mieszkalnych

Beton w przestrzeniach mieszkalnych

Dynamika aranżacji wnętrz stale ewoluuje. Zmiany zachodzą nieustannie, przynosząc nowatorskie, często wizjonerskie pomysły, które wyprzedzają obecne trendy. Nowoczesne koncepcje ograniczone są jedynie wyobraźnią projektantów. Tym razem podryfowała ona w kierunku przestrzeni industrialnych i wszechstronnego wykorzystania betonu. Czasy, kiedy beton wydawał się surowy i nieefektowny, minęły bezpowrotnie. Nowoczesne technologie i współczesny design pozwalają na wykorzystanie tego solidnego i na pozór surowego materiału w stylowych i eleganckich przestrzeniach. 

 

We wnętrzach stosuje się, rzecz jasna, beton architektoniczny, który różni się od budowlanego wyglądem. Jego powierzchnia jest gładka, a struktura delikatnie zarysowana. Pozbawiony jest pęknięć, wgłębień czy nadmiernych zacieków. 

Surowiec uniwersalny

Ten wyjątkowy surowiec ma niezwykle szerokie zastosowanie w aranżacji przestrzeni domowych. Doskonale odnajdzie się w przestronnym mieszkaniu w kamienicy, nowoczesnym apartamencie czy domu jednorodzinnym. Betonowe mogą być nie tylko ściany czy posadzki, ale również obudowy kominków, schody, blaty, fronty meblowe, a nawet akcesoria takie jak doniczki, wazony albo oprawy oświetleniowe. 

 

Subtelne zastosowanie betonu połączone z nowoczesnym oszczędnym wzornictwem nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny architektonicznie charakter, który emanuje modernistyczną estetyką industrialnego i miejskiego stylu. Połączenie rozmaitych tekstur oraz materiałów takich jak drewno, skóra oraz szkło z nagim, surowym betonem tworzy efektowną, wysmakowaną i luksusową aranżację wnętrza.

Beton i lite drewno

Beton uwielbia towarzystwo litego drewna. Te dwa materiały są niemal jak jyn i yang, choć z natury zupełnie różne i przeciwstawne, doskonale się uzupełniają. Drewno ociepla atmosferę i subtelnie łagodzi zimny wyraz betonu, zachowując jednak minimalistyczny charakter przestrzeni. Ciepłe barwy drewna i rysunek usłojenia znakomicie współgrają z betonowymi szarościami, tworząc nowoczesną i wyrafinowaną elegancję. Dwie odległe od siebie materie udowadniają, że przeciwieństwa się przyciągają. 

Beton w nowoczesnych koncepcjach

Miękka, komfortowa tapicerowana lub skórzana sofa, duży, wygodny fotel, przyjemny w dotyku, ciepły dywan to elementy, które sprawią, że strefa dzienna minimalistycznej, zdobionej betonem przestrzeni stanie się oryginalna, nieco awangardowa, ale i przyjemna zarazem. W nowoczesnych koncepcjach beton bardzo często występuje w połączeniu ze szkłem. Lekkość szklanych tafli w sąsiedztwie masywnych betonowych elementów to kolejna gra kontrastów, która robi niesamowite wrażenie.

Sypialnia z betonowym akcentem

W sypialni, w której zagościł beton, doskonale wkomponuje się łóżko tapicerowane z litego drewna Mood 2. Oszczędne wzornictwo wyrażone w smukłych liniach i doskonałych, niczym niezaburzonych proporcjach oraz masywny, tapicerowany zagłówek rozpieszczający wygodą to istna finezja, która szybko znajdzie nić porozumienia z surowym betonem. Należy pamiętać, że beton jest bardzo ciężkim materiałem i może z łatwością zdominować całą przestrzeń. Dlatego ostrożność i umiar są konieczne podczas projektowania nowoczesnego wnętrza. Każda wysmakowana i elegancka aranżacja wiąże się z równowagą i harmonią. 

 

Niezwykłe właściwości betonu

 

Beton, ze względu na jego solidny i trwały charakter, sprawdza się szczególnie dobrze, gdy stosowany jest w podłogach lub panelach ściennych. Oprócz walorów technicznych, jego industrialny wdzięk przejawiający się w chłodnych, neutralnych szarych odcieniach kreuje elegancki, minimalistyczny ponadczasowy szyk. Betonowe elementy z powodzeniem stosowane są również w kuchni i łazience. Tutaj szczególnie istotne są właściwości techniczne surowca. Dzięki swojej odporności na ciepło i zarysowania stanowi znakomity materiał na wyspy kuchenne, wbudowane zlewozmywaki i blaty. Wykorzystywany jest również w produkcji przegród łazienkowych i backsplashów (przestrzeni pomiędzy blatem, a szafkami w łazience).

 

Zastosowanie betonu we wnętrzach właściwie nie ma granic. Stale rozwijająca się technologia pozwala na opracowywanie nowych zastosowań tego surowca. Biały beton może być barwiony kolorami, od jasnych odcieni szarości, przez brudną biel, po ciemny antracyt. Nadaje wnętrzom nie tylko modernistyczny i industrialny charakter, ale również jest niezwykle wytrzymały i odporny. Zatrzymuje wilgoć i nie jest podatny na rozwój pleśni, odpowiednio zakonserwowany jest również odporny na zarysowania oraz plamy